Darbo pokalbis ir kaip tinkamai jam pasiruošti
Gavę kvietimą į darbo pokalbį imate nervintis, atrodo, kad suka pilvą? Pažįstama situacija? Nusiraminkite - tinkamas pasiruošimas darbo pokalbiui, padės įveikti nerimą ir paversti darbo pokalbį sėkmingos karjeros pradžia.
Darbo pokalbis, tai ne šiaip formalus pasikalbėjimas apie jūsų CV – tai jūsų galimybė papasakoti savo istoriją, parodyti, kuo esate ypatingas, ir sužibėti kaip asmenybė.
Taip, darbo pokalbis reikalauja pasiruošimo. Jei tikrai norite vieno ar kito darbo, turite įdėti pastangų. O kai būsite pasiruošę, tas pokalbis gali tapti ne stresą keliantis įvykis, o įdomus pokalbis su galbūt būsimu kolega arba vadovu.
Ką daryti dieną prieš darbo pokalbį?
Pasiruošimą pradėkite ne rytoj, o jau šiandien. Štai ką turėtumėte atlikti dieną prieš interviu:
- Pasiruoškite drabužius (tvarkinga, neiššaukianti apranga, bei tvarkingai sušukuoti plaukai).
- Patikrinkite kelionės maršrutą (ypač jei pokalbis toliau nuo jūsų gyvenamosios vietos - taip galėsite numatyti kiek laiko užtruks kelionė ir būsite tikri, kad nepavėluosite).
- Pasidomėkite apie įmonę, jos vertybes ir atidžiai išanalizuokite darbo skelbimą.
Tapkite įmonės ekspertu (bet nepersistenkite)
Darbdaviai vertina pasiruošimą, bet ne akademinę paskaitą apie jų įmonę. Užtenka žinoti:
- Pagrindinę įmonės veiklą ir vertybes
- Naujausius projektus ar pasiekimus
- Įmonės kultūrą (peržiūrėkite jų socialinius tinklus)
Dažniausios klaidos, kurių galima išvengti
- "Peržiūrėsiu įmonės puslapį prieš pat darbo pokalbį"
- "CV viską pasako, kam papildomai ruoštis?"
- "Klausimai darbdaviui? Sugalvosiu vietoje..."
- “Atvyksiu likus pusvalandžiui, gal priims ankščiau”.
Skiriant pakankamai laiko pasiruošimui, jausitės labiau užtikrinti ir savimi pasitikintys. Jaudulys dažnai pakiša koją, todėl neatidėliokite visko paskaitinei minutei. Kad streso ir įtampos būtų mažiau, pasistenkite viską patikrinti ir pasiruošti likus bent dienai iki susitikimo.
Atvykite ne ankščiau nei 10-15 min iki interviu. Verčiau palaukite už durų, tačiau, kad nereiktų laukti Jūsų. Ankščiau nei 15 minučių atvykti nerekomenduojama. Paprastai įmonių darbotvarkė sustyguota ir atvykus ankščiau, galite ją sutrikdyti.
Interviu nuotoliu? Būkite pasiruošę ir jam
Nuotoliniam pokalbiui:
- Patikrinkite internetą ir kamerą
- Pasirūpinkite tinkama aplinka (ne virtuvėje su skalbinių džiovykla fone)
- Turėkite planą B (telefoną su internetu), technikos nesklandumų atveju
Peržiūrėkite dažniausiai užduodamus klausimus
Dažnai interviu metu užduodami pasikartojantys klausimai, todėl gana nesunku juos nuspėti ir apgalvoti kaip į vieną ar kitą klausimą atsakyti.
Štai keletas dažnai pasitaikančių klausimų:
- Papasakokite apie save.
- Kokios Jūsų stipriosios savybės?
- Kodėl norite dirbti mūsų įmonėje?
- Kur save matote po 5 metų?
- Kodėl turėtume Jus įdarbinti?
Ką daryti po pokalbio?
Daugelis Lietuvos įmonių vertina kandidatų iniciatyvumą. Jei per savaitę negaunate atsakymo, drąsiai priminkite apie save trumpu laišku.
Jūsų sėkmės formulė
Atminkite – geriausias pokalbis vyksta tada, kai jaučiatės ne kaip egzamine, o kaip profesionaliame pokalbyje. Jūs ne tik atsakote į klausimus, bet ir vertinate, ar ši įmonė atitinka jūsų vertybes ir ar jos sutampa.
Net jei pokalbis nepavyktų taip, kaip tikėjotės – tai puiki patirtis ir pamoka ateičiai. Kiekvienas profesionalas kažkada turėjo savo pirmą darbo pokalbį!
Dar tik ketinate ieškoti darbo? Peržiūrėkite naujausius darbo pasiūlymus savo mieste ir gaukite kvietimą į darbo pokalbį. Sėkmės jūsų karjeros kelyje!
Dažniausiai užduodami klausimai:
Ar reikia užduoti klausimų įmonei?
Darbo pokalbio metu svarbu ne tik atsakyti į darbdavio klausimus, bet ir pačiam užduoti tinkamus klausimus. Tai padeda parodyti susidomėjimą įmone, suvokimą apie darbo poziciją bei užtikrinti, kad darbas atitiks jūsų lūkesčius.
Kodėl svarbu užduoti klausimus darbo pokalbio metu?
- Parodote iniciatyvą ir susidomėjimą. Užduodami klausimus, rodote, kad rimtai žiūrite į darbą ir domitės, kaip galėtumėte prisidėti prie įmonės.
- Geresnis pozicijos supratimas. Klausimai padeda jums geriau suprasti, kas jūsų laukia, ir ar ši pozicija atitinka jūsų poreikius bei karjeros tikslus.
- Parodote savo pasitikėjimą. Užduodami klausimus, rodote, kad esate užtikrintas savo verte ir norite daugiau sužinoti, o tai teigiamai veikia darbdavio įspūdį.
- Informacija apie įmonę. Tai suteikia jums naudingos informacijos apie įmonės procesus, kultūrą ir jūsų ateities galimybes joje.
Kaip sutramdyti jaudulį darbo pokalbio metu?
Norėdami sutramdyti jaudulį darbo pokalbio metu, sutelkite dėmesį į pasiruošimą: iš anksto išmokite atsakyti į galimus klausimus ir susipažinkite su įmonės informacija. Giliai kvėpuokite prieš pokalbį ir mintyse priminkite sau, kad tai galimybė parodyti savo įgūdžius, o ne egzaminas.